Zapobieganie nawrotom zapalenia cewki moczowej

Chcąc uniknąć zapalenia cewki moczowej, niezbędne są odpowiednie działania i zachowania profilaktyczne, które zminimalizują ryzyko zakażenia groźnymi bakteriami. Podstawową sprawą jest niewątpliwie dbałość o higienę osobistą – konieczne jest codzienne zmienianie bielizny, podmywanie miejsc intymnych i używanie w tym celu specjalnych kosmetyków do pielęgnacji tych części ciała. Ważne jest także, by korzystać jedynie z osobistych środków higieny, takich jak własna bielizna czy ręczniki, niektóre bakterie bowiem (np. rzęsistek pochwowy) mogą przedostać się do organizmu także drogą pośrednią.

Przenoszeniu się bakteryjnym chorobom wenerycznym, w tym i zapaleniu cewki moczowej, z cała pewnością zapobiega wstrzemięźliwość seksualna i posiadanie jednego, stałego partnera. Ważne jest także, by unikać przypadkowych stosunków seksualnych oraz używać mechanicznych środków zapobiegania ciąży (głównie prezerwatywy), które minimalizują ryzyko zakażenia bakteriami, wirusami i pasożytami, atakującymi układ moczowo-rozrodczy.

Ważną kwestia jest również regularne wypróżnianie pęcherza i zapobieganie sytuacjom, kiedy jesteśmy zmuszeni trzymać mocz. Istotną kwestia jest również poddawanie się regularnym badaniom lekarskim, które pozwolą szybko wykryć ewentualny stan chorobowy. Jest to tym ważniejsze, że ponad połowa przypadków osób cierpiących na zapalenie cewki moczowej nie odczuwa praktycznie żadnych objawów choroby. Tymczasem NGU i rzeżączka mogą rozwijać się w organizmie potajemnie, siejąc spustoszenie i zajmując kolejne organy wewnętrzne. Późno wykryte zapalenie cewki moczowej powoduje, że wyleczenie tego stanu chorobowego staje się trudne oraz prowadzi do powstania bardzo groźnych dla zdrowia i życia pacjenta powikłań, np. odmiedniczkowego zapalenia nerek czy mocznicy.

Komentarze czytelników

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.