Diagnozowanie zapalenia cewki moczowej

W przypadku podejrzenia u siebie jakiejkolwiek choroby układu moczowo-płciowego (w tym zapalenia cewki moczowej), należy bezwzględnie zgłosić się do odpowiedniego specjalisty – ginekologa bądź urologa. Zapalenie cewki moczowej diagnozowane jest zazwyczaj w wyniku wywiadu przeprowadzonego z chorym. Ponadto, lekarz rozpoznaje chorobę na podstawie badań wymazu pobranego z cewki moczowej lub początkowego moczu pacjenta, u którego podejrzewa się NGU lub rzeżączkowe zapalenie cewki. Metoda Grama, którą stosuje się do rozpoznania drobnoustroju wywołującego stan chorobowy, jest bardzo skuteczna, jednak lekarz może zmierzyć również ilość leukocytów o jądrze segmentowym w cewce moczowej przedniej – w przypadku ich nadprogramowej liczby jest prawie pewne, że chory cierpi na NGU.

U wszystkich chorych wykonuje się badania, mające wykryć Neisseria gonorrhoeae i Chlamydia trachomatis. Są to zazwyczaj badania mikroskopowe i na posiew. Mają one bardzo dużą skuteczność, a ich wyniki pozwalają z niemal 100% dokładnością stwierdzić, z jaką chorobą zmaga się pacjent.

Czasami w stanach zapalnych pęcherza i przy podejrzeniu zapalenia cewki moczowej stosuje się zabieg zwany ureocystoskopią. Polega on na wprowadzeniu do pęcherza moczowego cystoskopu, który pozwala obejrzeć zmiany zarówno w samym pęcherzu, jak i w cewce. Jeśli w obrębie cewki moczowej widoczne jest przekrwienie albo krwawe wybroczyny jest prawie pewne, że chory cierpi na zapalenie cewki moczowej.

Komentarze czytelników

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.