Czym jest zapalenie cewki moczowej?

cewka - duże

Zapalenie cewki moczowej (z łacińskiego zwana urethritis) jest chorobą weneryczną, którą może wywoływać wiele rodzajów bakterii. Zapalenie cewki moczowej może przyjąć dwojaką postać: może to być zapalenie ostre lub przewlekłe. W zależności od drobnoustroju, który wywołuje stan chorobowy, można wyodrębnić dwa rodzaje tej infekcji: swoiste zapalenie cewki moczowej, zwane rzeżączkowym, i nieswoiste zapalenie cewki moczowej, zwane w skrócie NGU (non-gonococcal urethritis).

1) Swoiste zapalenie cewki moczowej (rzeżączkowe)

Wywoływane jest przez dwoinkę rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Infekcja, na która zapada osoba zarażona dwoinką, zaliczana jest do bakteryjnych chorób wenerycznych i znana jest pod nazwą rzeżączki.

Rzeżączka daje następujące objawy chorobowe:

  • u kobiet: ból i pieczenie podczas próby oddawania moczu, częstomocz, upławy, wymioty, gorączka, bóle w podbrzuszu, ból podczas odbywania stosunku płciowego, zaburzenia cyklu miesięcznego;
  • u mężczyzn: ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, wydzielina z cewki moczowej, opuchlizna penisa.

2) Nieswoiste zapalenie cewki moczowej (NGU)

Wywoływane jest przez:

  • Chlamydia trachomatis (ponad 50% zakażeń); bakterie z rodziny chlamydia są jednymi z najczęstszych przyczyn pojawienia się stanów chorobowych układu moczowo-płciowego;
  • Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma genitalium (ok. 20% wszystkich przypadków NGU);
  • Trichomonas vaginalis (rzęsistek pochwowy) (ok. 15% przypadków wszystkich zarażeń NGU);
  • pozostałe czynniki (np. Candida albicans, bakterie stolcowe, wirusy HPV, urazy mechaniczne, cewnikowanie itp. itd.).

Dosyć podobne symptomy jakie daje rzeżaczka pojawiają się w przypadku nieswoistego zapalenia cewki moczowej (NGU). Zaliczyć tu można następujące objawy: częstomocz, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, mętność i nieprzyjemny zapach moczu, ból w trakcie odbywania stosunków płciowych, oddawanie niewielkiej ilości moczu, podrażnienie narządów płciowych, pojawienie się śluzowo-ropnej wydzieliny z penisa i pochwy, plamienia, podwyższona temperatura ciała. Czasem widoczne są także takie objawy, jak pogorszenie się kondycji psycho-fizycznej u chorego i pojawienie się stanów gorączkowych. Przy krwotocznym zapaleniu pęcherza moczowego w moczu i nasieniu u mężczyzn widoczna jest krew. Warto pamiętać, że aż u połowy cierpiących na zapalenie cewki moczowej choroba może rozwijać się bezboleśnie i nieomal bezobjawowo, dlatego konieczne są okresowe badania moczu oraz konsultacje urologiczne i ginekologiczne.

Do zakażenia bakteriami wywołującymi zapalenie cewki moczowej najczęściej dochodzi w wyniku kontaktu seksualnego z osobą zarażoną. Warto wiedzieć, że niebezpieczny jest nie tylko stosunek klasyczny, ale również oralny i analny. Niektóre bakterie i pierwotniaki mogą przeniknąć przez błony śluzowe także w wyniku pocałunku, a do zakażenia rzęsistkiem pochwowym często dochodzi drogą pośrednią, w wyniku kontaktu ze środkami higieny używanymi przez osobę zarażoną (np. korzystanie z jednego ręcznika czy wspólnej bielizny).

Zakażeniom bakteriami wywołującymi zapalenie cewki moczowej sprzyja osłabienie organizmu, np. w wyniku przebytych chorób lub stresu. Organizm pozbawiony skutecznej ochrony prawidłowo działającego układu immunologicznego jest bowiem bardziej podatny na ataki i rozwój drobnoustrojów. Ważne jest więc, aby dbać o swój stan psycho-fizyczny – zdrowo się odżywiać, przyjmować suplementy diety wzmacniające odporność, ćwiczyć czy dbać o zapewnienie sobie właściwego odpoczynku.

Komentarze czytelników

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.